Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

by Licape
0 comment

Cilt bakımı için neler yapılmalı? Cilt temizliği nasıl yapılmalı? Yüz temizleme jeli kullanmak faydalı mı? Cilt tipine uygun maske nasıl seçilir? Peeling yaparken nelere dikkat edilmeli? Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kişisel bakım deyince akla ilk gelen cilt bakımlarıdır. Birçoğumuz cilt bakımı yaptığımızda kendimizi daha iyi hissederiz. Işıl ışıl bir cilde kavuşmak hepimizin hayali olsa da bazen doğru yaptığımızı sandığımız yanlış uygulamalar da söz konusu olabiliyor. Peki, doğru cilt bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle cilt bakımı yöntemlerinden bahsedelim. Cilt bakımının birkaç aşaması mevcuttur. Bunlar; Temizleme, Nemlendirme, Arındırma, Peeling, Tonik, Maske ve Korumadır.

Dışarıdan müdahale ile yapılan bakımların yanı sıra doğru cilt bakımının en önemli detayının doğru beslenme olduğunu da unutmayalım.

DOĞRU CİLT BAKIMI İÇERDEN BAŞLAR

Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Cildin nem ve vitamin desteğini sağlayacak gıdalar tüketmek, cilt hücrelerinin yenilenmesini ve cildinizin genç görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca aşırı yağlı gıdalar, yüksek kafein tüketimi, sağlıksız besinler, sigara ve alkol tüketimi de cildinizde sivilce ve akne problemleri başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Uyku düzeninize dikkat ederek, sağlıklı ve doğal beslenme ile cildinize gereken bakımı içerden başlatabilirsiniz.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

*TEMİZLEME: Cilt bakımındaki önceliğimiz her zaman doğru bir cilt temizleme yöntemi olmalıdır. Eğer günlük rutininizde sürekli makyaj yapan biriyseniz özellikle gece yatmadan önce makyajınızın iyi temizlendiğinden emin olmalısınız. Doğru bir cilt temizliği için cildinize en uygun yüz temizleme jelini kullanmalısınız. Cildinizi tahriş etmeyecek ama aynı zamanda gözeneklerdeki kir ve yağı derinlemesine temizleyebilen yüz temizleme jellerini tercih edin. Yüz derisi vücut derisinden 10 kat daha hassas olduğundan, herhangi bir fırça vb. kullanmadan yüz temizleme jelini nazikçe uygulayın. Birkaç dakika yüzünüzü ovuşturduktan sonra bol suyla yıkayabilirsiniz. Uyguladığınız yüz yıkama jelini mümkünse soğuk suyla arındırmanız faydalı olacaktır.

*ARINDIRMA: Cilt bakımında yüzü temizlemek her zaman yeterli olmadığından zaman zaman peeling ve maskelerle cildin ölü deriden arındırılması gerekmektedir. Hava kirliliği ve kozmetik ürünlerin bıraktığı kalıntıları deri altından yok etmek ve ölü hücrelerden arındırarak cildin yenilenmesini sağlamak, cilt bakımının olmazsa olmazlarındandır. Özellikle banyo sonrası gözenekler açıldığından peeling yapmak daha doğrudur. Ancak peeling yaparken kullanılan ürünlere de dikkat edilmelidir. Cilt yüzeyini tahriş edici nitelikteki ürünlerden uzak durulmalı, uygulama esnasında ise cilde fazla baskı yapılmamalıdır. Yüzünüze, doğru ürün ve uygulamayla haftada 1-2 kez peeling uygulamak cildinizi ölü hücrelerden arındırarak sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanıza yardımcı olur.

*MASKE: Maske, cildin ihtiyacını en hızlı sunan yöntemdir. Temizleme ve arındırma işlemlerinin yanı sıra cilde uygulanan nem ve vitamin maskeleri de cilt bakımının olmazsa olmazıdır. Eğer yüzünüze maske uygulayacaksanız, cilt tipinize uygun ve ihtiyacı olan maske türlerini tercih etmelisiniz. Örneğin; kuru bir cilt tipiniz var ise haftada bir kez nem maskesi uygulamak ya da cildinize gereken vitamin desteğini sağlayacak maskeleri tercih etmek faydalı olacaktır.

*KORUMA: Cildinize gerekli bakımı yaptıktan sonra çevresel faktörlere karşı korumalısınız. Cildin en çok maruz kaldığı etkenlerden biri de zararlı güneş ışınlarıdır. Özellikle yaz aylarında SPF değeri yüksek güneş koruyucu kremler ya da bu değerdeki gündüz kremleri kullanmak cildinizin zararlı etkenlere maruz kalmasına engel olacaktır. Bunun yanı sıra cilt bariyerini güçlendirici kremler de cildinizi dış etkenlerden korumaya yardımcı olacaktır.

CİLT BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Cildinize hak ettiği özeni gösterdiğinizde size cevabı da muhteşem bir görünüm olacaktır. Bunun birinci kuralı ise cildin doğru ürün ve yöntemle temizlenmesidir. Yüzünüzü sabunla yıkamak yerine mutlaka cilt tipinize uygun yüz temizleme jeli kullanın. Licape Yüze Temizleme Jeli, bu aşamada en büyük yardımcınız olabilir. Doğal içeriği, antiseptik ve antienflamatuar özelliği sayesinde cildinizi derinlemesine temizleyen bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Cildinizin nem dengesini koruyun. Cildin su kaybetmesi birçok cilt problemine sebep olmakla birlikte cansız bir görünüme de sahip olmanıza olanak sağlar. Bu yüzden yüz temizleme jeliyle cildinizi temizledikten sonra mutlaka nemlendirin. Sağlıklı bir cilt görünümü için yüz temizleme jeliyle yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirmeyi günlük rutin haline getirin. Böylelikle arzu ettiğiniz ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın zeminini sağlamış olacaksınız.

Maske ve peeling yöntemlerini uygulayacaksanız mutlaka cilt tipinize uygun ürünler tercih edin. Ürün üzerinde önerilenden fazla uygulamayın. Etkili sonuçlar almak istiyorsanız, mutlaka yüz temizliğinizi yaptıktan sonra peeling ya da maske kullanın.

Related Posts

Leave a Comment