CİLT KURULUĞUNDAN KURTULMANIN YOLLARI

by Licape
0 comment
Cilt Lekeleri İçin Beyazlatıcı Krem Tarifi

Cilt kuruluğu birçok kişinin zaman zaman yaşadığı bir problemdir. Özellikle aşırı sıcak ya da soğuk havalarda daha çok görülür. Cilt, bulunulan ortamla direkt temas halinde olduğundan çevresel faktörlerden en çok etkilenen dokumuzdur. Cilt kuruluğu dikkat edilmezse ciddi problemlere de sebep olabilir. 

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir? Cilt Kuruluğundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı? Nemlendirici Krem Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

CİLT KURULUĞU NEDEN OLUR?

Cilt kuruluğuna sebep olan durumlar; mevsimsel hava şartları, sağlık problemleri, kullanılan ilaçlar veya sağlıksız beslenme olabilir. Bunun yanı sıra cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerinin kullanımı da cilt kuruluğuna sebep olabilir.

En sık rastlanan cilt kuruluğu sebebi mevsimsel etkilerdir. Kış aylarında aşırı soğuk havaya maruz kalan cilt nem e ihtiyaç duyar. Cildin nem ihtiyacı karşılanmadığı takdirde cilt kuruluğu meydana gelir. Zamanla deride pullanma, döküntü ve kaşınma sorunları bile oluşabilir. Aynı sorunlar aşırı sıcak havada güneş ışınlarının direkt temasıyla cildin nem kaybetmesine ve kurumasına sebep olmaktadır. Deniz suyunun yüksek oranda tuzlu olması durumu yine yaz aylarında cilt kuruluğu yaşanmasına olanak sağlar. 

Eğer bir sağlık probleminiz varsa cilt kuruluğu yapabilir. Kan değerlerinin veya vücuttaki vitamin ve minerallerin dengesiz olduğu durumlarda, karaciğer ya da böbrek rahatsızlıklarında da cilt kuruluğu görülmektedir. Bu gibi durumlarda cilt kuruluğuna sebep olan rahatsızlığın teşhis edilmesi daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Kemoterapi ilaçlarının bazılarının cilt kuruluğuna sebep olduğu bilinmekle birlikte kullanılan başka ilaçlarında cilt kuruluğuna neden olduğu görülmüştür. 

Cilt kuruluğuna sebep olan bir diğer etken ise yanlış kozmetik ürünlerinin ve cilt bakım ürünlerinin kullanılmasıdır. Özellikle cilt kuruluğuna sebep olan sivilce kurutucu ürünler ve buna yönelik tasarlanan yüz yıkama jelleri yine cilt kuruluğuna zemin hazırlayan faktörlerdir.

Gün içinde az su içmek ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları da cildin kurumasına sebep olur. Cilt nem ihtiyacının birçoğunu beslendiğimiz gıdalardan karşılar. Susuz kalan cilt kurumaya ve çatlamaya başlar. Aynı zamanda yüksek miktarda işlenmiş gıdalar tüketmek yine cildinizin kurumasına ve hatta zamanla daha büyük sorunlara neden olabilir.

CİLT KURULUĞUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Cildin PH dengesi 5.5 dir. Bu dengede olan cilt yapısı pürüzsüz, parlak ve canlı görünür. Ph dengesinin düşmesi cilt kuruluğu yaratır. Bunu önlemek için öncelikle günlük rutininize dikkat etmelisiniz. Mevsimsel hava koşullarına ve cilt yapınıza uygun nemlendirici krem kullanmak cilt kuruluğunu önleyecektir. Ayrıca gün içinde bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Kozmetik ürün kullanırken içeriğinin cilt yapınıza uygun olmasına dikkat etmeli, ciltte nem kaybına sebep olacak cilt bakım ürünleri kullanmamalısınız.

CİLT KURULUĞUNDAN KURTULMANIN YOLLARI

Cilt kuruluğu sürekli şikayet ettiğiniz bir durum haline geldiyse öncelikle bir doktora görünmeli ve herhangi bir sağlık probleminiz varsa tedaviye başlamalısınız. Bunun dışında çevresel faktörler ya da beslenme alışkanlığından kaynaklı cilt kuruluğunuz var ise c vitamini destekli gıdalar tüketmek, bol yeşillik, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek faydalı olacaktır. Mevsimsel hava koşullarından kaynaklı sorunlar için ise sağlığınıza dikkat etmenin yanı sıra mutlaka nemlendirici krem kullanmalısınız. Nemlendirici kremler cildinizin gerekli nem ihtiyacını desteklerken aynı zamanda dışarıdan gelen olumsuz koşullara karşı da koruma sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evde yapacağınız doğal maskelerle de cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.

ALOE VERA VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI 

Aloe Vera Jeli ve Hindistan cevizi yağı cildin nem oranını yükselten bitkilerden en etkili olanlarıdır. Doğal yollarla edindiğiniz Aloe Vera jelini haftada iki kez cildinize uygulayarak cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı biraz daha etkili bir yapıya sahip olduğundan genellikle aşırı kurumalarda kullanılabilecek bir yöntem olabilir. Kış aylarında soğuk havanın yarattığı cilt kurumalarında kullanabilirsiniz.

Günlük rutinde ise nemlendirici kremlerden faydalanmak cilt kuruluğunu engelleyen en pratik yöntemdir.

NEMLENDİRİCİ KREM KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Nemlendirici krem kullanmak cildin ph dengesini koruduğu için cildin olmazsa olmazıdır. Cilt temizliği yapıldıktan sonra mutlaka nemlendirici krem uygulamalısınız. Ancak nemlendirici krem seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası mevcut. Bunlardan en önemlisi gözeneklerinizi tıkamayacak bir ürün olmasına dikkat etmenizdir. İçeriğinde yüksek oranda yağ barındıran nemlendirici kremler cilt yüzeyindeki gözenekleri tıkayarak akne ve sivilce problemlerine sebep olabilir. Bitkisel aktiflerin kullanıldığı nemlendirici kremleri tercih etmek cilt yapısının bozulmasına engel olur. Özellikle gece yatmadan önce cilt temizliği yapıldıktan sonra nemlendirici kremi uygulamak cilt kuruluğunu engellemede faydalı olacaktır. Banyo sırasında sabun ve duş jeli gibi ürünler kullanıyorsanız nemlendirici özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Gerekirse banyo sonrasında cilt tipinize uygun nemlendirici vücut losyonu kullanabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında kullanılan güneş kremlerinin nemlendirici etkili olmasına özen gösterin. Bu özellikte bir ürün kullanmıyorsanız dışarı çıkmadan önce mutlaka nemlendirici krem ve güneş kreminizi ayrı ayrı cildinize uygulamanız faydalı olacaktır. Cildinizin ihtiyacına uygun ürünleri https://www.licape.com.tr adresinde bulabilir, ürün özellikleri ve kullanımıyla ilgili müşteri danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Comment