En Çok Yaşanan Cilt Sorunları

by Licape
0 comment
Cilt Beyazlatma Kremleri İşe Yarıyor Mu?

Cilt hastalıklarına sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları enfeksiyon ya da mikrobik durumlar sonucu oluşsa da bir kısmı da genetik ya da çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır.

En çok yaşanan cilt sorunları hangileridir? Cilt sorunlarıyla nasıl başa çıkılır? Cilt hastalıklarına neler sebep olabilir? Cilt Yaşlanması Nasıl Geciktirilir? Kırışıklık Karşıtı Serumların Cilde Etkileri Nelerdir? Sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

EN ÇOK YAŞANAN CİLT SORUNLARI

Cilt problemlerinin birçok çeşidi ve sebebi bulunmakla birlikte en sık rastlanılan sivilce ve akne problemidir. Bunun yanı sıra Egzama, uçuk, sedef hastalığı gibi cilt problemleri de oldukça sık görülmektedir.

Cilt ve deri hastalıkları, hafif ve sık görülen belirtilerle birlikte daha ciddi semptomlarla da karşımıza çıkabilir. Alerjik reaksiyonların sebep olduğu cilt sorunlarının yanı sıra, Melanom adı verilen ve hayati tehlikeye sebep olan deri kanseri türleri de bulunmaktadır.

SİVİLCE VE AKNE

Ergenlikten yetişkinlik dönemine kadar en sık yaşanan cilt problemi sivilce ve akne sorunudur. Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme, cilt temizliğinin doğru ve düzenli yapılmaması ve çevresel faktörlerin etkisiyle ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucu sivilce ve akne problemleri görülmektedir. Bu gibi sorunlar cilt temizliğine özen gösterilip doğru ürünler kullanıldığında tedavi olabildiği gibi zaman zaman tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Sivilce ve akne problemleriyle savaşmadaki birinci kural ise cilt temizliğine ve beslenmeye özen göstermektir. Eğer sivilce problemi yaşamak istemiyorsanız, cildinize uygun yüz yıkama jeli ve nemlendirici kullanmalı, aşırı yağlı ve sağlıksız gıdalardan uzak durmalısınız.

UÇUK

Mikrobik temaslarla ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Derinin enfeksiyon kapması, aşırı stres ve korku sebebiyle ortaya çıkabilir. Genellikle ağız ve dudak kenarlarında görülür ve iltihaplı kabarcıklar halinde kendini gösterir. Zaman zaman ağrılı ve kaşıntılı durumlar da ortaya çıkabilir. Uçuk tedavisi için anti bakteriyel kremler kullanılabilir ancak bulaşıcı özelliği bulunmasından dolayı hijyen ve uçuk oluşan bölgenin temizliğine de çok dikkat edilmelidir.

EGZAMA

Özellikle kuru ciltlerde daha sık rastlanılan Egzama hastalığının sebebi de cildin herhangi bir kimyasal veya kozmetik ürünün etkisiyle aşırı kurumasıdır. En sık rastlanılan belirtileri; ciltte kuruluk, kaşıntı, kabarcık oluşumu, kızarıklık, deride pullanma ve döküntüdür.

Bu hastalık genellikle cildin bir uyarana karşı verdiği tepkidir. Sabun ya da deterjan gibi ürünler, kozmetik ürünleri ve kimyasal içerikli maddeler deriyle reaksiyona girerek egzamaya sebep olabilir.

Egzama hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Ciltte oluşan tepkimeleri azaltmak için uyaran madde tespit edilerek kullanımının azaltılması ya da sonlandırılmasıyla sorun azaltılabilir. Aynı zamanda yoğun nemlendirici krem kullanımı ve bol su tüketimi de ciltteki kuruluğu gidererek egzama sorununu ortadan kaldırır.

SEDEF HASTALIĞI

Normal bir insan vücudunun derisi 10 ila 30 gün arasında kendini yeniler. Sedef hastalığının oluşmasının sebebi ise derinin 3-4 gün süreyle kendini yenilemesi ve mevcut deriyle yeni derinin aynı yerde var olması durumudur. En sık rastlanılan cilt sorunları arasında tedavisi en uzun süren deri hastalığıdır. Sedef hastalığının birçok çeşidi bulunur. Bilinen en yaygın tipi ise; kırmızı renkli tabakalar halinde deriden keskin bir şekilde ayrıldığı görülen kepekli görünümdür. Sedef hastalığının oluşmasının nedenleri arasında genetik yatkınlık bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çevresel faktörler, stres, fiziksel ya da ruhsal travmalar, kullanılan ilaçlar ve kortizon içeren ürünler de sedef hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Sedef hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın seyri bazı ilaçlar ile hafifletilebilir. Ayrıca günümüzde kullanılan fototerapi yöntemi de hastanın uzun süre iyilik haline kavuşmasına sebep olabilir. Hastalığın tamamen geçirilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Hafifletilen semptomlar zaman içerisinde tekrar nüksedebilir. Herhangi bir bulaşıcı özelliği bulunmasa da cilt temizliği ve bakımı bu hastalığın iyileşme sürecinde de etkin rol oynamaktadır.

ERKEN YAŞLANMA BELİRTİLERİ

Ciltte oluşan kırışıklık ve ince çizgiler, cildin sarkması gibi erken yaşlanma belirtileri de günümüzde en sık rastlanılan cilt problemleri arasında yer almaktadır. Özellikle 30 yaş sonrasında hızla ortaya çıkmaya başlayan erken yaşlanma belirtileri ile fiziki görünümün yanı sıra psikolojik olarak da kişi kendini mutsuz hissedebilir.

Erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının en sık rastlanılan sebebi ise, cilt temizliğine özen gösterilmemesi, cildin nem dengesini kaybetmesi, metabolizmanın sağlıklı çalışmaması ve aşırı stres gibi faktörlerdir.

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra ciltteki kolajen seviyesinin düşmesiyle birlikte yüzde kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. Zaman zaman kullanılan özel maskeler, kremler ve kırışıklık karşıtı serumlar erken yaşlanma belirtilerini geciktirmek için kullanılan yöntemlerdir. Ancak birçok kişi belirtiler ortaya çıktıktan sonra daha özenli olmaya başlar. Kırışıklık karşıtı serum, ince çizgiler derinleşmeden kullanılmaya başladığında daha çok etkisi görülmektedir.

CİLT YAŞLANMASI NASIL GECİKTİRİLİR?

Doğru bir cilt temizliği ve bakımı cildin yaşlanmasını geciktiren birinci etkendir. Bunun yanı sıra beslenme ve yaşam temposuna dikkat edildiğinde ciltteki yaşlanma hızı yavaşlayabilir. Buna ek olarak cilt bakım ürünleri arasında en çok tercih edilen kırışıklık karşıtı serumlar yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için de en etkili yöntemdir diyebiliriz.

KIRIŞIKLIK KARŞITI SERUMUN ETKİLERİ NEDİR?

Erken yaşlanma belirtilerine karşı en hızlı çözüm, kırışıklık karşıtı serum kullanmaktır. Bu ürünler içeriğindeki kolajen desteği ile cildin yenilenmesini sağlar. Özellikle yaşlanma belirtileri olarak ortaya çıkan renk dengesizliği, cildin kuruması ve sarkması gibi durumların yok edilmesinde kırışıklık karşıtı serumun etkileri oldukça fazladır. Licape Kırışıklık Karşıtı Serum, içeriğindeki kolajen ve C vitamini desteği ile yaşlanma belirtilerini geciktirmek ve yok etmek için güvenle tercih edeceğiniz ürünlerden biridir.

Sağlıklı ve genç bir görünüm için cilt temizliğinin önemini zaten biliyoruz. Ancak cilt bakımı konusunda yanlış bildiğimiz doğrular cilt deformasyonlarına sebep olabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için kullanılan bakım ürünlerinin içeriğine ve güvenilirliğine dikkat edilmelidir.

Related Posts

Leave a Comment