ZARARLI GÜNEŞ IŞINLARINDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

by Licape
0 comment
Hidayet kadiroğlu Vücudunuz İçin Eniyi Cilt Beyazlatma Yöntemleri

ZARARLI GÜNEŞ IŞINLARINDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Cildi olumsuz etkileyen faktörlerin başında zararlı güneş ışınları gelir. Özellikle yaz aylarında cildimiz yüksek oranda UV ışınlarına maruz kalır. Bu ışınlar cilt dokusu üzerinde hücre deformasyonlarına sebep olarak güneş lekeleri başta olmak üzere birçok cilt sorunu yaratabilmektedir. Cilt kanserine bile sebep olabilen zararlı güneş ışınlarından korunma yöntemleri nelerdir? Güneş Işınlarının Cilde Zararları Nelerdir?   Zararlı Güneş Işınlarından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?  Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 50 Spf Güneş Kreminin Etkileri Nelerdir? Bu yazımızda sizler için derledik.

GÜNEŞ IŞINLARININ CİLDE ZARARLARI NELERDİR?

Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı olan güneş aynı zamanda yeryüzündeki yaşam döngüsünü de sürdürmektedir. Ancak Güneş’ten Dünya’mıza gelen bazı ışınlar cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olduğundan insan sağlığı için de zararlı konumda olabilmektedir. Zararlı Güneş ışınları cilt üzerinde hücre mutasyonuna sebep olabilmektedir. Bu da erken yaşlanma ve kırışıklıklara, güneş lekelerine, cilt kanseri gibi hastalıklara sebep olur. Özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınları yeryüzüne direkt yansıdığından cilde daha hızlı etki eder. Güneş ışınlarının olumsuz etkileri ise kısa ya da uzun vadede ortaya çıkmaktadır. 

ZARARLI GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Güneş ışınları D vitamini etkisiyle cilde faydalıdır. Ancak Güneş’ten gelen zararlı UV ışınlarında radyasyon etkisi olduğundan bir cilt için zararlıdır. Güneş’ten maksimum verimi almak için cildi olumsuz etkilere karşı korumak gerekir. Özellikle yaz aylarında dikkat edeceğiniz birkaç püf noktasıyla cildinizi zararlı Güneş ışınlarına koruyabilir ve daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. İşte o detaylar;

Hafif ve Pamuklu Giysiler Tercih Edin: Yaz sıcaklarında güneş ışınlarının direkt cildinize temas etmesini engellemek için açık renk, ince ve pamuklu giysiler tercih edin. Giysileriniz, zararlı Güneş ışınlarıyla cildiniz arasında bariyer görevi görecek ve direkt temasını engelleyecektir. Ayrıca cildin terlemesi sonucu tahriş olmasını da önleyecektir.

Şapka, Gözlük, Şemsiye vb. Kullanın: Bu tarz aksesuarlar cildinizin ve gözlerinizin zararlı Güneş ışınlarıyla temasına engel olacaktır. Yüksek sıcaklığın vermiş olduğu olumsuz etkiyi de en aza indirecektir.

Belirli Saatlerde Dışarı Çıkın: Uzmanlar özellikle yaz aylarında 10.00 ila 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarının zararlı etkilerinin daha fazla olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca bu saatler arasında Güneş ışınlarıyla direkt temastan kaçının.

Mutlaka Güneş Kremi Kullanın: ‘Güneş koruyucu krem ne zaman kullanılır?’ sorusunun yanıtı herkes tarafından yaz ayları olarak bilinse de aslında cevap tam olarak doğru değildir. Zararlı Güneş ışınları her mevsim dünyamıza yansımaktadır. Kış aylarında bulutların süzgeç görevi yaparak azaltmasından dolayı çok fazla hissedemeyiz. Ancak uzun vadede bu zararlı ışınların cilt üzerinde olumsuz etkileri de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mevsim farketmeksizin Güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Günlük rutininizde Güneş koruyucu krem kullanmanın etkileri uzun vadede cilt sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Güneş koruyucu kremlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Koruma derecesine göre sınıflandırılan spf değerleri minimum 15 ila 50 arasında değişmektedir. Günlük rutinde ortalama 30 faktör yeterli olurken yaz aylarında 50 spf değerinde güneş kremleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer etken ise nemlendirici etkili olmasıdır. Özellikle yaz aylarında cildinizdeki su kaybını ve kurumasını önlemek için mutlaka besleyici ve nemlendirici etkili Güneş kremi tercih etmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz ürünün içeriğinde doğal aktifler olmasına özen göstermeli, cildinizin yüksek kimyasallara maruz kalmasından kaçınmalısınız.

50 SPF GÜNEŞ KREMLERİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

Güneş Kremlerinin koruyucu etkileri 15-30-50 SPF olarak ayırılmıştır. Bu değerler en az %95 olmak üzere spf derecesi arttıkça zararlı güneş ışınlarından koruma oranı da artmaktadır. 50 spf değerindeki bir güneş kremi %98 koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca 15 Spf değerindeki Güneş kremi 150 dakika cildinizi korurken, 50 spf güneş kremi 500 dakikaya kadar koruma sağlamaktadır. Bu nedenle uzun süre zararlı güneş ışınlarından korunmak için önceliğiniz 50 spf değerindeki güneş kremlerini tercih etmek olmalıdır. 50 spf Güneş kremi cildi en yüksek oranda ve en uzun süre zararlı Güneş ışınlarına karşı koruduğundan özellikle yaz aylarında mutlaka kullanılmalıdır. Böylece kısa vadede Güneş yanıklarına, Güneş lekelerine, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerine karşı korurken, uzun vadede ise cilt kanseri gibi hastalıklara karşı da yüksek oranda koruma sağlamaktadır. 50 spf Güneş kremi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken en hassas nokta içeriğinde ağır kimyasal bileşenlerin olmamasına özen göstermenizdir. Licape çok yönlü Güneş kremi 50 spf değerinde üretilmiş ve cilt dokusuna en uygun şekilde tasarlanmıştır. Cildinizi zararlı güneş ışınlarına karşı korurken aynı zamanda nemlendiren etkiye de sahiptir. Hazır Güneş kendini göstermeye başlamışken çantanızda olması gerekenler listenize eklemeyi de unutmayın.

Related Posts

Leave a Comment